Základní péče o psa
Pravidelnou a správnou péčí, tedy pravidelnými návštěvami u veterináře, očkováním a základní péčí o pejska můžeme předejít mnohým problémům. Je důležité, aby si pejsek na tyto úkony zvykal již od štěněte.
Oči
Každé ráno se tvoří tzv. ospalky. Ty lze jednoduše odstranit. Je lepší je dávat pryč, protože se mohou nahromadit a zalepit koutky očí nebo se nahromadit v srsti. Na péči okolí očí existují různé přípravky, které desinfikují a čistí. Dále si musíme dát pozor, aby do očí nezasahovaly přerůstající chlupy a nedráždily je. Když přijdete z prašného prostředí, je dobré oči vypláchnout borovou vodou.
Uši
Zdravé ucho má být hladké, růžové, bez zápachu a výtoku. Pokud je ucho zdravé, tak ho nečistěte, mohli byste zvukovod podráždit a vyvolat problémy. Ucho, které je zašpiněné ušním mazem vyčistěte následovně: použijte roztok na rozpouštění mazu v uších, aplikujte ho do zvukovodu a chrupavčitou trubici zvukovodu promasírujte. Potom ústí zvukovodu vytřete papírovým kapesníkem. Takto můžete vyčistit i záhyby boltce. Tak bezpečně vyčistíte pejskovi uši. Nikdy uši nečistěte vodou, borovou vodou ani jakýmkoliv olejem.
V letních měsících mají pejsci, především s převislým uchem, časté problémy. Záněty zvukovodu, kvasinkové infekce nebo osiny zapadlé ve zvukovodu. Osina je obal semene trávy nebo obilí s ostrými hroty a výstupky. Může se zachytit v srsti nebo v dutině zvukovodu. Po každé procházce je dobré uši pejska překontrolovat. Když ostříháte srst na vnitřní straně ucha nakrátko, snížíte riziko vniknutí osiny do zvukovodu. Pokud je ucho velmi špinavé, zapáchá, pozorujeme výtok, pejsek třepe hlavou, určitě návštěvu veterináře neodkládejte.
Zuby
Péče o zuby a ústní dutinu pejska je velmi důležitá. V útlém věku kontrolujte výměnu mléčných zubů za trvalé. Pokud některé nevypadnou a jsou zdvojené, je nutné je odstranit. Také je nutné kontrolovat správné postavení zubů. Něco jde vyřešit rovnátky, ale něco, zejména vady, které znemožňují příjem potravy, jen operativně.
Již od útlého věku zvykejte štěňátko na prohlížení a čištění zubů. Můžete si namotat na prst gázu nebo zakoupit zubní kartáček pro psy. Používejte vždy jen zubní pasty pro psy, nikdy ne lidskou ani dětskou. Pasty, které nejsou pro psy, dráždí sliznici žaludku. Zubní pasty pro psi výrazně omezují tvorbu zubního kamene. Vhodné jsou také granule, které jsou jednak komplexním krmením, ale i výrazně omezují tvorbu zubního kamene.
Volte hračky neobrušující zubní sklovinu. Nenechte pejska aportovat kameny. Mohla by se porušit sklovina nebo by je mohl pejsek spolknout. Pokud zpozorujete v dutitě ústní jakoukoliv změnu (zvýšený zápach z tlamy, zarudlé dásně či zubní kámen) zajděte k veterináři a nechte pejska prohlédnout.